Cami Halısı Nasıl Temizlenir?

Cami Halısı Nasıl Temizlenir?

Cami Halısı Nasıl Temizlenir?

Oldukça fazla kullanılan ibadet halılarının her daim temiz kalabilmesi için periyodik olarak temizlenmesi

gerekir. Bu halı modelleri her ne kadar kirlenmeyen bir yapıda olsalar da esasında “toz tutma” özelliğine sahiptirler. Bu hem yün hem de akrilik halı modelleri için geçerli bir özelliktir. Toz tutma özelliği nedeniyle halının derinlerinde gözle görülmesi imkânsız olan zararlı bakteriler yaşarlar. Bu bakterilerin zaman içerisinde birikmesi ise halının renk ve desenlerinin solgunmuş gibi görünmesine neden olur. Bu renk ve desenlerin, tıpkı halının ilk gün gibi parlak bir şekilde görünebilmesi ise ancak cami halısı yıkama işlemi ile mümkün olacaktır.

Namaz kılmak, dua etmek ve diğer ibadetlerin yerine getirildiği bu halıların ferah, temiz ve rahat bir hissiyat sunması önemlidir. Bu da halının temiz olması ile mümkün olacak bir durumdur. Normalde cami halı temizleme işlemi her gün gerçekleştirilebilir ancak derinlemesine temizlenmesi ise en az yılda bir defa olarak gerçekleştirilmelidir. “Derinlemesine temizlik” işleminde kast ettiğimiz, halının yıkanması işlemidir.

Halının yıkanması işleminde de bazı kurallara uyulması gerekir. Bu kuralların başında halının yapısal özelliklerini dikkate almak gelir. Yani herhangi bir cami halısı yıkama işleminin gerçekleştirilmesi için önce halının ne tür yapı malzemesine sahip olduğu analiz edilmelidir. Bu analiz sonucunda halının yapı malzemesi ile uyumlu olan temizlik malzemeleri belirlenir. Belirlenen bu malzemeler ile yine halının yapısal özelliklerine uygun bir şekilde yıkama işlemi gerçekleştirilir.

Cami Halısı Nasıl Yıkanır?

Tıpkı bu halının imalat ve döşeme sürecinde olduğu gibi, yıkanması sürecinde de uyulması gereken bazı teknik ayrıntılar vardır. Bu nedenden dolayı alanında uzman bir ekip tarafından, profesyonel bir şekilde cami halısı yıkama işleminin gerçekleştirilmesi önemlidir.

Halının yıkanma sürecinde dikkat edilmesi gereken ayrıntıların bir kaçını aşağıdaki gibi ifade edebilmemiz mümkündür;

  • Kaliteli bir temizlik malzemesi kullanılmalıdır. Aksi halde halı yapısal deformasyona uğrayabilir ve bununla birlikte desenleri de zarar görebilir.
  • Halının yapısal özelliklerine uygun bir şekilde yıkanması gerekir. Bu nedenden dolayı doğru temizlik malzemesi seçimi ve bununla birlikte yıkama şekli önemlidir.
  • Halının yıkanmasında kullanılan malzemenin alerjik etkilere sebebiyet vermemesi gerekir. Bazı halı yıkamacıları, bu ayrıntıyı dikkate almazlar ve amatörce kendi kimyasallarını kullanarak temizlik gerçekleştirirler. Bunun sonucunda halı, bazı kişilerde alerjik etkiler ortaya çıkarır.
  • Halının ayrıntılı bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Çünkü sadece yüzeyi yıkanan bir halının hiç bir faydası yoktur. Bu halı görünüşte temiz görünür ancak aslında ayrıntısında zararlı bakterileri içerir ve bu bakteriler zaman içerisinde insan sağlığını olumsuz bir şekilde etkilemeye başlar.
  • Halının yıkama işlemi sonrasında iyice kurutulması gerekmektedir ki bu kurutulma işlemi özel bir halı kurutma makinesi ile yapılmaktadır. Bu kurutulma işlemi göz ardı edilirse ya da doğru, yeteri kadar bir şekilde gerçekleştirilmezse, bu durumda halı hem kokacaktır hem de çeşitli sorunları da beraberinde ortaya çıkaracaktır.

Bu gibi, daha birçok dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıralandırmamız mümkündür. Bu nedenden dolayı cami halısı yıkama hizmetini uzmanından almanız en doğrusudur.

Cami Halısı Yıkama Şirketi

Tıpkı cami halı üreticisi firmalarında olduğu gibi, bu halıların yıkanması için sahip olduğu özel aletler ve personelleri ile hizmet vermekte olan cami halısı yıkama şirketleri de bulunmaktadır. Bu şirketler halıların yıkanması hizmetini vermektedir ancak hepsi aynı düzeyde hizmet anlayışına sahip olmayabiliyorlar. Firmadan firmaya göre sahip olunan takımları, hizmet kalitesi ve fiyatlandırma gibi unsurlar değişkenlik göstermektedir. Bu nedenden dolayı cami halınızın yıkanması gerektiğinde, öncelikli olarak halı yıkama şirketleri arasında genel bir piyasa araştırması yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede sizin için en ideal teklifi sunan ve aynı zamanda hizmet kalitesi bakımından da beklentilerinizi karşılayacak olan doğru bir firma seçimi yapabilirsiniz.

Bizler, Ebrar Cami Halıları | Ebrar Halı olarak uzun yıllardır ülkemizin dört bir yanındaki camiler için halı imalat, satış ve döşeme hizmeti vermekteyiz. Sizlere şimdiye kadar satışını gerçekleştirdiğimiz cami halısı modellerinde güvence verdiğimiz önemli özelliklerinden birisi “temiz kalması ve desenlerin solmaması” olmaktadır. Çünkü Müslümanlar için temizliğin ne denli önemli bir özellik olduğunu bilmekteyiz ve halılarımızın da bu özelliğe sahip olmalarını sağlıyoruz ancak yine de en üst seviyede kalitede bir halı da olsa, periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir